Program ma na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym. Ma również ograniczać skutki niepełnosprawności, stymulować osoby z niepełnosprawnością do podejmowania aktywności, umożliwić realizowanie prawa do niezależnego życia oraz przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.
Na pomoc w jego ramach liczyć mogą dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub traktowane na równi do wymienionych.
Rolą asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej będzie pomoc osobie z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach, oraz wsparciu w prowadzeniu bardziej aktywnego udziału w życiu społecznym. Asystent taki pomoże m.in. w wyjściu, powrocie oraz dojazdach w wybrane przez uczestnika programu miejsce, w załatwianiu spraw urzędowych, w korzystaniu z dóbr kultury, w wykonywaniu czynności dnia codziennego oraz w zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.
Uczestnik programu bądź opiekun prawny nie ponosi żadnych kosztów związanych z usługą asystenta osobistego. Osoby pełniące funkcję asystenta mogą natomiast liczyć na zwrot kosztów i wynagrodzenie zgodne z zasadami określonymi w programie. W godzinach pomocy świadczonej przez asystenta, nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub inne usługi obejmujące analogiczne wsparcie.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta osobistego proszone są o złożenie: karty zgłoszenia do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”- edycja 2022, kopii orzeczenia o niepełnosprawności, informacji o oczekiwanym zakresie czynności w ramach usług asystenta, oświadczenia o wskazaniu asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej oraz podpisanych informacji dotyczące przetwarzania danych osobowych.
Od asystentów świadczących usługi na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia dodatkowo wymagane są: zaświadczenie o niekaralności, pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym oraz pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Komplet dokumentów należy złożyć: za pośrednictwem platformy ePUAP na adres /mopstar/skrytka, poprzez wysłanie pocztą na adres Centrum Usług Społecznych al. M.B. Fatimskiej 9, 33-100 Tarnów, poprzez złożenie korespondencji zapakowanej w kopertę do skrzynki zlokalizowanej w siedzibach Centrum (ul. Goldhammera 3, al. Matki Bożej Fatimskiej 9) lub osobiście – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym – w siedzibie Centrum przy ul. Goldhammera 3.
Informacje na temat realizacji programu można uzyskać również pod numerem telefonu 14 688 20 05.
Źródło: https://tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktualnosci/Miasto/Osobisci-asystenci-osob-niepelnosprawnych
Komentarze