Opanowanie alfabetu Braille’a wymaga czasu, pracy i dużego zaangażowania. Do nauki szybko zniechęcają się zwłaszcza dzieci. Sposób na przyjemną i efektywną naukę znaleźli projektanci brazylijskiej firmy Lew’Lara. Już w 2011 roku przy współpracy z fundacją Dorina Nowill Foundation z São Paulo wyprodukowali pierwsze 300 opakowań nietypowych klocków. Jednak do masowej dystrybucji potrzebny był międzynarodowy producent.
Wsparcie dla pionierskiego projektu ogłosiły w środę LEGO Foundation i Grupa LEGO. Jak zapowiada producent, kolekcja pojawi się na rynku w 2020 r. Ma składać się z około 250 elementów. Każdy element, oprócz tego, czym jest zwyczajny klocek, pełni także funkcję pojedynczej litery z alfabetu Braille'a.
Klocki będą zawierały wypustki używane w alfabecie Braille’a oraz drukowane litery pozwalające czytać osobom widzącym. Oprócz liter na klockach pojawią się cyfry od 0 do 9 i podstawowe symbole matematyczne. Obecnie rozwiązanie testowane jest w szkołach w Portugalii, Danii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Wkrótce testy ruszą też w Hiszpanii, Niemczech i we Francji.
Ta genialna koncepcja stanowi nowe i dostarczające mnóstwo zabawy rozwiązanie, które zainteresuje dzieci niewidome i niedowidzące nauką alfabetu Braille’a. Umożliwią im rozwijanie szerokiego zakresu umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania i odnoszenia sukcesów w niezwykle szybko zmieniającym się świecie.
Pomysłowe zabawki będą też w pełni kompatybilne z istniejącymi elementami. Jego konstrukcja umożliwia naukę, a także zwykłą zabawę. Dlatego wspólnie będą mogły działać dzieci niewidzące i zdrowe.
Klocki jednak najprawdopodobniej nie trafią do regularnej sprzedaży. Zestawy będą bezpłatnie przekazywane wybranym instytucjom wspierającym osoby niewidome i niedowidzące za pośrednictwem sieci partnerów projektu.
Komentarze