Ma ono usprawnić współpracę pomiędzy PFRON, a zarządami województw przy finansowaniu projektów wspierających aktywność osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu stowarzyszenia ubiegające się o dofinansowanie projektów będą mogły uzyskać również dofinansowanie wkładu własnego.
– Dzięki porozumieniu, które dzisiaj zostało zawarte możemy skierować dużo szerszą pomoc do osób niepełnosprawnych. Włączamy do realizacji projektów bardzo silnie partnerów społecznych. Jestem pewna, że te pieniądze dla trafią tam, gdzie są największe potrzeby. Cieszę się, że województwa zaczynają się aktywnie włączać w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami – podkreśliła podczas spotkania wicepremier Beata Szydło.
– Podpisane dziś porozumienie to kolejny ważny krok w działalności PFRON, który jest gwarancją wsparcia osób niepełnosprawnych w rehabilitacji zawodowej. Dzięki podpisanemu porozumieniu będziemy mogli jeszcze więcej środków przeznaczać dla Małopolski na rzecz osób niepełnosprawnych – podkreśliła prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg.
Jak podkreśliła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych porozumienie ma być ma być wsparciem dla działalności organizacji pozarządowych, które, po wyłonieniu z konkursu, będą mogły wspierać aktywny udział osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.
– Naszym obowiązkiem jest troska o tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, borykają się z niepełnosprawnościami. Podpisując porozumienie podkreślamy, że o osoby zmagające się z niepełnosprawnościami musimy dbać w sposób szczególny – mówił z kolei marszałek Witold Kozłowski.
Podczas spotkania z osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami premier Szydło zapowiedziała także próbę stworzenia nowego programu, który zapewni wsparcie budowy i utrzymania ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami. Prezes PFRON zapewniła z kolei, że będą podjęte prace nad zmianami systemowymi które zapewnia wsparcie osób z niepełnosprawnościami n w ośrodkach opiekuńczych.
Pierwsze Partnerstwo podpisane zostało z województwem podkarpackim w 2016 roku. Od tego czasu PFRON podpisał z Wojewódzkim Urzędem Pracy 9 umów na kwotę ponad 2 mln zł. W sumie będzie ich 22, a realizowane będą przez 9 organizacji pozarządowych. Projekty obejmują rozszerzenie funkcjonujących w województwie podkarpackim Zakładów Aktywności Zawodowej, rozwijają mieszkalnictwo chronione oraz aktywizują zawodowo i społecznie osoby niepełnosprawne i zapewniają im usługi opiekuńcze.
Od stycznia br. projekt jest już realizowany także w województwie świętokrzyskim. W najbliższych miesiącach podobny dokument będzie przyjęty przez kolejne województwa, między innymi łódzkie i podlaskie.
– Jesteśmy w trakcie rozmów i przygotowań do podpisania umów a dialog jaki prowadzimy z władzami województw wpisuje się w budowanie koalicji na rzecz osób niepełnosprawnych, na której Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych bardzo zależy – podkreśla prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg.
Strategicznym celem programu jest wzrost aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami osiągany poprzez zintensyfikowanie działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe. Wsparcie uzyskane w programie umożliwi realizację projektów dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami, dofinansowanych ze środków europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.
Komentarze